Oda mūsų namai

Kas yra oda?

Oda – tai mūsų kūną dengiantis organas, jos plotas 1,6 – 2 m2. Oda yra išorinis barjeras saugantis mūsų organizmo vidų nuo dažnai žalingo aplinkos poveikio.

Apsauginė funkcija yra ne vienintelė odos funkcija, kurias atlieka oda. Odoje yra juntamosios dalelės, vadinamos receptoriais, jų dėka mes juntame aplinką: temperatūrą, spaudimą, vibraciją ir kt..
Oda yra svarbi palaikant normalią kūno temperatūrą, išskiriant kai kurias žmogui nebereikalingas medžiagas.
Be to, odoje yra aktyvuojamas vitaminas D3, kuris yra svarbus tiek vaikams, tiek suaugusiems užtikrinant kaulų tvirtumą.

Saugokime odą, oda apsaugos mus

Apsauginė odos funkcija yra viena svarbiausių funkcijų, kurias atlieka oda. Ji užkerta kelią daugelio medžiagų, o taip pat bakterijų ar virusų patekimui į vidų. Oda gerai atlieka savo funkcijas tol, kol yra nesuardytas odos barjeras.

Jei pažvelgsime į odą su galingu mikroskopu pamatysime, kad pačiame odos paviršiuje yra apsauginė plėvelė, kurioje yra tam tikrų riebalų, vandens ir už imunitetą atsakingų medžiagų, vadinamų imunoglobulinais.

Po šia plėvele yra odos paviršinis sluoksnis, vadinamas epidermiu. Šie du komponentai – apsauginė plėvelė ir epidermis sudaro odos apsauginį barjerą, kuris saugo, kad į organizmo vidų nepatektų bakterijos, virusai, grybeliai bei alergenai.

Odos apsauginis barjeras mus saugo tol, kol nėra pažeista paties barjero sudėtis. Pažeidus bet kurį barjero komponentą, sutrinka barjero funkcija ir organizmas tampa daug labiau atviras alergenams, bakterijoms bei virusams.

Vystantis pramonei pagaminama vis daugiau medžiagų, kurios yra labai pavojingos apsauginiam odos barjerui. Daugelis tokių medžiagų įeina į būtyje dažnai naudojamų priemonių (pvz. skalbikių, ploviklių) sudėtį. Kitos įeina net į nekokybiškos kosmetikos sudėtį.

Tokios medžiagos, sugriovusios apsauginį odos barjerą padidina odos infekcinių ligų ir alergijų išsivystymą. Ypač dėmesį vertėtų atkreipti į odos alergines ligas, kurių skaičiaus augimas pastaraisiais metais yra ypač spartus. Odos apsauginis barjeras yra ypač svarbus alergiškiems žmonėms, jis saugo nuo alergeno patekimo ir taip sumažina alergijos simptomus.

Išsaugodami apsauginį odos barjerą mes padedame odai saugoti mus.

Mūsų organizmas – tai tarsi namas, o oda – namo sienos. Tvirtos sienos yra sveiko namo pagrindas, todėl atkreipkime dėmesį į tai su kuo iš tiesų kontaktuoja mūsų oda, sudarykime jai kuo geresnes sąlygas ir tinkamai ją prižiūrėkime. Saugokime odą, oda apsaugos mus.