Odos atsakas industrijai

Oda – tai mūsų kūną dengiantis organas, jos plotas 1,6 – 2 m2. Oda yra išorinis barjeras saugantis mūsų organizmo vidų nuo dažnai žalingo aplinkos poveikio.

Apsauginė funkcija yra ne vienintelė funkcija, kurią atlieka oda. Odoje yra juntamosios dalelės, vadinamos receptoriais, jų dėka mes juntame aplinką: temperatūrą, spaudimą, vibraciją ir kt..
Oda yra svarbi palaikant normalią kūno temperatūrą, išskiriant kai kurias žmogui nebereikalingas medžiagas.
Be to, odoje yra aktyvuojamas vitaminas D3, kuris yra svarbus tiek vaikams, tiek suaugusiems užtikrinant kaulų tvirtumą.

Kasdien pramonė mums pasiūlo tūkstančius produktų galinčių sudirginti odą ar sukelti alergiją, tuo tarpu sergamumas alerginėmis ligomis nuolat auga visame pasaulyje, ypač išsivysčiusiose šalyse.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis šiuo metu pagal paplitimą alerginės ligos užima trečia vietą, o tokiose šalyse, kaip Prancūzija, JAV, Kanada, Brazilija, Meksika apie 10-20 % gyventojų serga alerginėmis ligomis, dar apie 40-50 % gyventojų vieną ar keletą kartų buvo pasireiškę alergijos simptomai.

Jei pažvelgsime į odą su galingu mikroskopu pamatysime, kad pačiame odos paviršiuje yra apsauginė plėvelė, kurioje yra tam tikrų riebalų, vandens ir už imunitetą atsakingų medžiagų, vadinamų imunoglobulinais.

Po šia plėvele yra odos paviršinis sluoksnis, vadinamas epidermiu. Šie du komponentai – apsauginė plėvelė ir epidermis sudaro odos apsauginį barjerą, kuris saugo, kad į organizmo vidų nepatektų bakterijos, virusai, grybeliai bei alergenai.

Į rinką patekę chemikalai esantys daugelyje buityje dažnai naudojamų priemonių pakenkia odos apsauginį barjerą, iškreipia jo sudėtį ir to pasakoje sumažina odos apauginio barjero funkciją.

Pažeidus odos apsauginį barjerą padidėja odos pralaidumas chemikalams, alergenams, bakterijoms bei virusams, o tada iškyla pavojus ir mūsų sveikatai.

Odos apsauginio barjero pažeidimas yra viena iš alergijos vystymosi priežastinių grandžių. Taip yra todėl, kad pažeidus odos apsauginį barjerą medžiagų, galinčių sukelti alergiją patenka daug daugiau, nei įprastai ir tai įtakoja gali neigiamai paveikti organizmo imuninę sistemą, kuri į įprastus veiksnius pradeda reaguoti nenormaliomis reakcijomis. Šios reakcijos vadinamos alerginėmis reakcijomis, o jų simptomai yra bėrimai.

Odos apsauginis barjeras yra ypač svarbus alergiškiems žmonėms, jis saugo nuo alergeno patekimo ir taip sumažina alergijos simptomus.

Išsaugoti odos apsauginį barjerą galime dviem būdais. Visų pirma turėtume jo nežaloti odai kenksmingais chemikalais esančiais kai kuriose skalbimo bei plovimo priemonėse ir nekokybiškoje kosmetikoje.
Antra, turėtume tinkamai prižiūrėti odą, užtikrinti odos apsauginio barjero funkciją išlaikydami odoje tinkamą riebumą bei drėgmę iš išorės bei praturtindami odą sveika ir vitaminais gausia mityba iš vidaus.