Kas yra alergija?

Alergija yra žinutė, kurią imuninė sistema siunčia organizmui. Ši žinutė gali būti nepastebima ir atsirasti netikėtai, pavyzdžiui kada jūs naudojate kremą ar valgote maistą, kurio jūsų organizmas netoleruoja.

Alerginės reakcijos, tokios kaip egzema ir kylantis karštis, atsiranda dėl alergenų. Tam, kad atsirastų alergija, jūs turite kontaktuoti su vienu ar daugiau alergenų tam tikrą laiko tarpą. Alerginės reakcijos alergenams neatsiranda po pirmo kontakto su jais. Tačiau, jeigu esate veikiamas alergenų tęstinį laiko tarpą, netgi trumpas kontaktas su alergenu gali išprovokuoti alerginę reakciją. Dažniausiai sutinkami alergenai yra beržo žiedadulkės, pelynas, arkliai, šunys, katės, dulkių erkės, lauko pelėsiniai grybeliai, kurie dažniausiai perduodami oru ar tam tikrų kvapų pavidalu ir gali sukelti kontaktinę egzemą. Jei įtariate, kad jūs ar kas iš jūsų šeimos narių serga kontaktine egzema, mes patariame susisiekti su savo šeimos gydytoju.

KAS YRA ALERGENAI?

Dažniausiai žmonės naudoja žodį „alergija“ įvairioms sustiprinto jautrumo reakcijoms apibūdinti. Žemiau pateikiami du tipai alerginių reakcijų. Apibendrinant, alerginė reakcija atsiranda, kuomet imuninė sistema reaguoja į alergeną ir siunčia žinutę organizmui, pavyzdžiui odos bėrimo ar paraudimo formoje.

Pirmoji alerginė reakcija vadinasi „įjautrinimas“ (“sensitization”). Tai reiškia, kad organizmas susidūrė su alergenu ir jis buvo absorbuotas ląstelių, vadinamų makrofagais (macrophages). Makrofagai pasisavina alergenus ir siunčia signalą kitoms kraujo ląstelėms (limfocitams), kad šie gamintų IgE antikūnius. Antikūniai prisitvirtina prie alerginių ląstelių, randamų mūsų gleivinės membranoje, akyse, nosyje ir kvėpavimo takuose. Tokiu būdu, kai, pavyzdžiui, žiedadulkės paliečia mūsų gleivinės membraną, antikūniai yra pasiruošę „sugauti“ alergeną. Jei alergenas susijungia su dviem IgE antikūniais vienu metu, alergeninė ląstelė išlaisvina, tarp kitų medžiagų, histaminą; alergeninė ląstelė tampa pralaidi ir suyra, tokiu būdu sukeldama alerginę reakciją.

Alerginė kontaktinė egzema, dar vadinama IV-ojo tipo alergija, yra kitas alerginės reakcijos tipas. Šiuo atveju odos alerginės reakcijos yra sukeliamos kitų alergenų, tokių kaip kvapai, nikelis, chromas, konservantai, augalai, želatina. Simptomai pasireiškia odos paraudimu, niežėjimu, patinimu ar odos pleiskanojimu.